Directory of Members

Search Members

within Dáil or Seanad

Find my Constituency

Address Lookup     or  

Results

Your search returned 1 member matching your search criteria


Lord  Glenavy

Lord Glenavy

(04/04/1851 - 22/03/1931)

Party: Cathaoirleach (Website / Cathaoirleach members of the 1925 Seanad)
Address

W: cathaoirleach.oireachtas.ie/default.asp

Details

James Henry Mussen Campbell
Nominated for 6 years in 1922
Elected Cathaoirleach (Chairman) on 12 December 1922
Re-elected Cathaoirleach on 9 December 1925
Did not seek re-election in 1928.