Directory of Members

Search Members

within Dáil or Seanad


Your search returned 5 members matching your search criteria

Mr. Gilbert Hughes

Profession: Insurance Official

Did not contest the Seanad election of August 1938.

Mr. James Hughes

( - 01/01/1948)

Profession: Farmer
Party: Fine_Gael (Fine_Gael members of the 12th Dáil)

Mr. Joseph Hughes

(18/09/1905 - 20/01/1960)

Profession: Farmer
Party: Fine_Gael (Fine_Gael members of the 16th Dáil)

Mr. Peter Hughes

( - 24/06/1954)

Party: Cumann na nGaedhael (Cumann na nGaedhael members of the 4th Dáil)
  • House: 4th Dáil
  • Constituency: Louth
  • Period: 1923-1927
  • Party: Cumann na nGaedhael

4th Dáil - Minister for Defence [21 November 1924 to 23 June 1927] [Member of the Executive Council]
Defeated in the June 1927 election.

Mr. Seamus Hughes

(01/09/1952 - )

Profession: Solicitor
Party: Fianna_Fáil (Fianna_Fáil members of the 27th Dáil)