Directory of Members

Search Members

within Dáil or Seanad

Mr. Phil Hogan

Mr. Phil Hogan

(04/07/1960 - )

Profession: Public Representative, Insurance Broker, Auctioneer
Party: Fine_Gael (Fine_Gael members of the 31st Dáil)
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Carlow-Kilkenny
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 09 March 2011 - 11 July 2011: Minister for the Environment, Community and Local Government
Address

W: ec.europa.eu/commission/2014-2019/hogan_en
facebook twitter

Details

27th Dáil - Minister of State at the Department of Finance with special responsibility for Public Expenditure and the Office of Public Works [20 December 1994 to 9 February 1995 (resigned)]
Resigned as Minister on 11 July 2014 on being nominated as an EU Commissioner
The hearing of the Commissioner-designate for agriculture and rural development Phil Hogan by the European Parliament's AGRI Committee took place on 2 October 2014. Elected as the European Union's Commissioner for Agriculture and Rural Development and ceased to be a Member of the Dáil on the 1 November 2014.