Home > Members Database > Dáil > 1st > Dublin (St Michan's)

Dáil Éireann Members Database

Switch to Seanad

Search Members

within Dáil

Mr. Michael Staines

( - 26/10/1955)

Party: Sinn Féin (Sinn Féin members of the 1st Dáil)
  • House: 1934 Seanad
  • Constituency: Elected
  • Period: 1934-1936
  • Party: Sinn Féin (Pro-Treaty)
  • House: 1931 Seanad
  • Constituency: Elected
  • Period: 1931-1934
  • Party: Sinn Féin (Pro-Treaty)
  • House: 1928 Seanad
  • Constituency: Elected
  • Period: 1928-1931
  • Party: Sinn Féin (Pro-Treaty)
Details

2nd Dáil - Director of Belfast Boycott [11 January 1922 to end of February 1922]
Did not contest 1923 Dáil election
Elected to the Seanad at a by-election on 12 December 1930 to fill the vacancy caused by the death of Sir Bryan Mahon
Elected for 9 years in 1931
Seanad abolished on 29 May 1936.