Home > Members Directory > Dáil > 19th > Dún Laoghaire and Rathdown

Switch to Seanad

Dáil Éireann Members' Directory

Search Members

within Dáil

Find my Constituency

Address Lookup     or  


Mr. Desmond Barry

Mr. Desmond Barry

(15/05/1935 - )

Profession: Industrial Officer ICTU
Party: The Labour Party (The Labour Party members of the 19th Dáil)
Details

22nd Dáil - Minister of State at the Department of Finance with special responsibility for Economic Planning
24th Dáil - Minister for Social Welfare [14 December 1982 to 14 February 1986]
Minister for Health [14 December 1982 to 20 January 1987] resigned 20 January 1987
Did not contest the Dáil election of 1989
Elected as an M.E.P. 15 June 1989