Home > Members Database > Dáil > 23rd > Donegal South-West

Dáil Éireann Members Database

Switch to Seanad

Search Members

within Dáil

Mr. Dinny McGinley

Mr. Dinny McGinley

(27/04/1945 - )

Profession: Teacher
Party: Fine Gael (Fine Gael members of the 23rd Dáil)
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Donegal South-West
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael (2011)
  • Offices Held:
    • 10 March 2011 - 15 July 2014: Minister of State at the Department of Arts, Heritage and Gaeltacht
Address

Bunbeg
Co.Donegal
T: (01) 6183452
E: dinny.mcginley@oireachtas.ie
W: finegael.ie/our-people/ministers/dinny-mcginley/index.xml
facebook twitter

Details

27th Dáil - Chairman of the Irish Language Committee [14 March 1995 to 15 May 1997].