Home > Members Database > Dáil > 25th > Dublin South-Central

Dáil Éireann Members Database

Switch to Seanad

Search Members

within Dáil

Mr. Frank Cluskey

Mr. Frank Cluskey

(08/04/1930 - 07/05/1989)

Profession: Butcher
Party: The Labour Party (The Labour Party members of the 25th Dáil)
Details

20th Dáil - Parliamentary Secretary to the Minister for Social Welfare [14 March 1973 to 25 May 1977]
24th Dáil-Minister for Trade
Commerce and Tourism (resigned 8 December 1983)
Defeated in the 1981 election.