Home > Members Directory > Dáil > 27th > Cavan-Monaghan

Switch to Seanad

Dáil Éireann Members' Directory

Search Members

within Dáil

Mr. Brendan Smith

Mr. Brendan Smith

(01/06/1956 - )

Profession: Public Representative former Adviser to Government Minister
Party: Fianna_Fáil (Fianna_Fáil members of the 27th Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Cavan-Monaghan
  • Period: 2016
  • Party: Fianna Fáil
  • Committee Membership:
    • 21 July 2016: Joint Committee on Foreign Affairs and Trade, and Defence Chairman
    • 21 July 2016: Committee on the Implementation of the Good Friday Agreement
Address

Constituency Office -
3 Carrickfern
Cavan
Tel: 049-4362366
Fax: 049-4362367

T: (01) 6183376
E: brendan.smith@oireachtas.ie
W: http://brendansmith.ie
facebook twitter

Details

29th Dáil - Minister of State at the Department of Agriculture and Food [29 September 2004 to 14 June 2007]
30th Dail - Minister of State with responsibility for Children (he will attend meetings of the Cabinet)[from 20 June 2007 to 6 May 2008]
30th Dáil - Minister for Agriculture Fisheries and Food [7 May 2008 ---]