Home > Members Directory > Dáil > 27th > Dublin South-West

Switch to Seanad

Dáil Éireann Members' Directory

Search Members

within Dáil

Find my Constituency

Address Lookup     or  


Mr. Taylor Mervyn

Mr. Taylor Mervyn

(01/12/1931 - )

Profession: Solicitor, Public Representative
Party: The Labour Party (The Labour Party members of the 27th Dáil)
Address

Born: Dublin

Details

27th Dáil - Minister for Labour [12 January 1993 to 17 November 1994 (resigned)] [change of Department name to Equality and Law Reform with effect from 21 January 1993]
Minister for Justice Equality and Law Reform [15 December 1994 to 26 June 1997]