Home > Members Database > Dáil > 29th > Clare

Dáil Éireann Members Database

Switch to Seanad

Search Members

within Dáil

Ms. Síle de Valera

Ms. Síle de Valera

(17/12/1954 - )

Profession: Public Representative, formerly career guidance teacher
Party: Fianna Fáil (Fianna Fáil members of the 29th Dáil)
  • House: 29th Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 2002-2007
  • Party: Fianna Fáil
  • House: 28th Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 1997-2002
  • Party: Fianna Fáil
  • House: 27th Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 1992-1997
  • Party: Fianna Fáil
  • House: 26th Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 1989-1992
  • Party: Fianna Fáil
  • House: 25th Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 1987-1989
  • Party: Fianna Fáil
Address

6 Riverdale
Tulla Road
Ennis
Co. Clare.

Details

Defeated in the Dáil election of 1981
M.E.P. [1979 to 1984]
28th Dáil - Minister for Arts Culture and the Gaeltacht [26 June 1997 to 6 June 2002] [change of Department name to Arts Heritage Gaeltacht and the Islands with effect from 12 July 1997]
29th Dáil - Minister of State at the Department of Education and Science [18 June 2002 to 08 December 2006]
Resigned as Minister of State at the Department of Education and Science on the 08 December 2006
Did not contest the 2007 General Election.