Home > Members Directory > Dáil > 3rd > Dublin Mid West

Switch to Seanad

Dáil Éireann Members' Directory

Search Members

within Dáil

Find my Constituency

Address Lookup     or  


Mr. O'Neill Laurence

( - 26/07/1943)

Profession: Corn Merchant
Party: Independent (Independent members of the 3rd Dáil)
Address

Bridge House
Portmarnock
Co Dublin

Details

Born 1874
Did not contest 1923 Dáil election
Elected to the Seanad at a by-election on 20 June 1929 to fill the vacancy caused by the resignation of the Marquess of Lansdowne (The Earl of Kerry)
Elected for 9 years in 1931
Seanad abolished 29 May 1936
3rd Seanad - Nominated by the Taoiseach on the 2 January 1940
Did not contest the 1943 Seanad election
Former Lord Mayor of Dublin
Died 26 July 1943