Home > Members Directory > Dáil > 3rd > Dublin County

Switch to Seanad

Dáil Éireann Members' Directory

Search Members

within Dáil

Mr. Thomas Johnson

Mr. Thomas Johnson

(17/05/1872 - 17/01/1963)

Profession: Trade Union Official
Party: Labour_Party (Labour_Party members of the 3rd Dáil)
Address

63 Edenvale Road
Ranelagh
Dublin.

Details

Defeated in the September 1927 Dáil election
Elected to the Seanad for 6 years in 1928 and for 9 years in 1934
Seanad abolished on 29 May 1936.