Switch to Seanad

Dáil Éireann Members' Directory

Search Members

within Dáil

Mr. Jimmy Devins

Mr. Jimmy Devins

(20/09/1948 - )

Profession: Public Representative, Medical Doctor
Party: Fianna_Fáil (Fianna_Fáil members of the 30th Dáil)
Address

61 John Street
Co Sligo

Details

29th Dáil - Vice-Chairman of the Joint Committee on Health and Children [17 November 2004 to 29 April 2007]
30th Dáil - Minister of State at the Departments of Enterprise Trade and Employment and Education and Science with special responsibility for science technology and innovation [13 May 2008 to 21 April 2009]
Resigned from Fianna Fáil Parliamentary Party [5 August 2009]