Switch to Seanad

Dáil Éireann Members' Directory

Search Members

within Dáil

Mr. John Cregan

Mr. John Cregan

(21/05/1961 - )

Profession: Public Representative, Formerly a Telecom Eireann employee.
Party: Fianna_Fáil (Fianna_Fáil members of the 30th Dáil)
Address

Church Street
Dromcollogher
Co. Limerick

Details

Elected to the Seanad at a by-election on 23 June 1998
29th Dáil - Chairman Joint Committee on Environment and Local Government [14 February 2007 to 29 April 2007]