Home > Members Directory > Dáil > 30th > Dublin South-East

Switch to Seanad

Dáil Éireann Members' Directory

Search Members

within Dáil

Ms. Lucinda Creighton

Ms. Lucinda Creighton

(20/01/1980 - )

Profession: Barrister
Party: Fine_Gael (Fine_Gael members of the 30th Dáil)
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Dublin South-East
  • Period: 2011-2016
  • Party: RENUA Ireland
  • Offices Held:
    • 10 March 2011 - 12 July 2013: Elected to the 31st Dáil as a member of Fine Gael. Minister of State at the Department of the Taoiseach. Lost the party whip and resigned ministerial posts in July 2013.
    • 10 March 2011 - 12 July 2013: Elected to the 31st Dáil as a member of Fine Gael. Minister of State at the Department of Foreign Affairs and Trade. Lost the party whip and resigned ministerial posts in July 2013.
Address

Leinster House
Kildare Street
Dublin 2
T: (01) 6183527
E: lucinda.creighton@oireachtas.ie
W: http://www.lucindacreighton.ie
facebook linked in twitter you tube

Details

Elected to the 31st Dáil as a member of Fine Gael. She lost the party whip and resigned her ministerial posts in July 2013.