Home > Members Database > Dáil > 30th > Dublin South-West

Dáil Éireann Members Database

Switch to Seanad

Search Members

within Dáil

Mr. Brian Hayes

Mr. Brian Hayes

(23/08/1969 - )

Profession: Full-time Public Representative, formerly School Teacher
Party: Fine Gael (Fine Gael members of the 30th Dáil)
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Dublin South-West
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael (2011)
  • Offices Held:
    • 10 March 2011 - 23 May 2014: Minister of State at the Department of Finance; and Minister of State at the Department of Public Expenditure and Reform
Address

48 Dunmore Park
Kingswood Heights
Tallaght
Dublin 24
W: http://brianhayestd.wordpress.com
facebook twitter

Details

20th Seanad - Nominated by the Taoiseach on the 20 December 1995
28th Dáil - Vice-Chairman of the All Party Committee on Strategic Management Initiative [23 July 1999]. 31st Dáil - Elected to the European Parliament at the election held on Friday 23 May 2014 and ceased to be a member of the Dáil.