Home > Members Directory > Dáil > 30th > Wexford

Switch to Seanad

Dáil Éireann Members' Directory

Search Members

within Dáil

Mr. Brendan Howlin

Mr. Brendan Howlin

(09/05/1956 - )

Profession: Full-Time Public Representative, formerly Teacher
Party: Labour_Party (Labour_Party members of the 30th Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Wexford
  • Period: 2016
  • Party: Labour Party
  • Committee Membership:
    • 16 June 2016: Sub-Committee on Dáil Reform
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Wexford
  • Period: 2011-2016
  • Party: Labour Party
  • Offices Held:
    • 09 March 2011: Minister for Public Expenditure and Reform
Address

Constituency Office -
Telephone (053) 912 4036
Fax (053) 912 3765
T: (01) 6183538
E: brendan.howlin@oireachtas.ie
W: http://brendanhowlin.ie

Details

27th Dáil - Minister for Health [12 January 1993 to 17 November 1994 (resigned)]
Minister for the Environment [15 December 1994 to 26 June 1997]
30th Dáil - Leas-Cheann Comhairle [26 June 2007 to ---]