Switch to Seanad

Dáil Éireann Members' Directory

Search Members

within Dáil

Mr. Brendan Kenneally

Mr. Brendan Kenneally

(01/04/1955 - )

Profession: Full-Time Public Representative, Formerly Accountant
Party: Fianna_Fáil (Fianna_Fáil members of the 30th Dáil)
Address

Hillside House
Dunmore Road
Waterford

Details

26th Dáil - Minister of State at the Department of Tourism Transport and Communications [13 February 1992 to 12 January 1993]
28th Dáil - Vice-Chairman of the Heritage and the Irish Language Committee [4 December 1997]