Switch to Seanad

Dáil Éireann Members' Directory

Search Members

within Dáil

Mr. Michael P. Kitt

Mr. Michael P. Kitt

(17/05/1950 - )

Profession: Primary School Teacher
Party: Fianna_Fáil (Fianna_Fáil members of the 30th Dáil)
Address

Constituency Office -
Castleblakeney
Ballinasloe
Co Galway
Tel:093 70139
T: (01) 6182191
E: michael.kitt@oireachtas.ie
W: www.fiannafail.ie/people/michael-p-kitt
facebook

Details

Born 17 May 1950
Elected at a by-election 4 March 1975
26th Dáil - Minister of State at the Department of the Taoiseach [from 15 November 1991 to 11 February 1992]
28th Dáil - Chairman of Education and Science Committee [9 December 1997]
22nd Seanad - Chairman of the Committee on Development and Co-Operation
30th Dáil - Minister of State at the Department of Foreign Affairs with special responsibility for Overseas Development [from 20 June 2007 to 12 May 2008] Minister of State at the Department of the Environment Heritage and Local Government with special responsibility for local services [13 May 2008 to 21 April 2009] 31st Dáil - Leas-Cheann Comhairle [31 March 2011 to ------]