Switch to Seanad

Dáil Éireann Members' Directory

Search Members

within Dáil

Mr. John McGuinness

Mr. John McGuinness

(15/03/1955 - )

Profession: Full Time Public Representative
Party: Fianna_Fáil (Fianna_Fáil members of the 30th Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Carlow-Kilkenny
  • Period: 2016
  • Party: Fianna Fáil
  • Committee Membership:
    • 21 July 2016: Joint Committee on Finance, Public Expenditure and Reform, and Taoiseach Chairman
Address

Constituency Office -
11 O'Loughlin Road
Kilkenny
Tel: 056 7770672
Mob: 087 2855834
T: (01) 6183137
E: john.mcguinness@oireachtas.ie
W: http://johnmcguinness.ie
facebook twitter

Details

29th Dáil - Vice-Chairman of the Committee of Public Accounts (06/06/2002 - 29/04/2007)
30th Dáil - Minister of State at the Department of Enterprise Trade and Employment with special responsibility for trade and commerce [13 May 2008 to 21 April 2009] 31st Dáil Chairman of Committee of Public Accounts