Home > Members Database > Dáil > 30th > Dublin South-West

Dáil Éireann Members Database

Switch to Seanad

Search Members

within Dáil

Mr. Pat Rabbitte

Mr. Pat Rabbitte

(18/05/1949 - )

Profession: Trade Union Official
Party: The Labour Party (The Labour Party members of the 30th Dáil)
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Dublin South-West
  • Period: 2011-2016
  • Party: The Labour Party (2011)
  • Offices Held:
    • 09 March 2011: Minister for Communications, Energy and Natural Resources
Address

56 Monastery Drive
Clondalkin
Dublin 22
T: (01) 6183772
E: pat.rabbitte@oireachtas.ie
W: http://www.patrabbitte.ie
facebook twitter

Details

27th Dáil - Minister of State to the Government
Minister of State at the Department of Enterprise and Employment [15 December 1994 to 26 June 1997]
Leader of the Labour Party [October 2002 to 23 August 2007]