Switch to Seanad

Dáil Éireann Members' Directory

Search Members

within Dáil

Mr. Alan Shatter

Mr. Alan Shatter

(01/02/1951 - )

Profession: Solicitor, Author and Lecturer
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 31st Dáil)
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Dublin South
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 09 March 2011 - 07 May 2014: Minister for Justice and Equality, Minister for Defence
Address

Leinster House
Kildare Street
Dublin 2

T: (01) 6183911
E: alan.shatter@oireachtas.ie
W: http://www.alanshatter.ie
facebook twitter

Details

27th Dáil - Chairman of the Foreign Affairs Committee [4 December 1996 to 15 May 1997]
31st Dáil - Resigned as Minister for Justice and Equality and Minister for Defence on 7 May 2014.