Home > Members Directory > Dáil > 32nd > Dublin West

Switch to Seanad

Dáil Éireann Members' Directory

Search Members

within Dáil

Ms. Joan Burton

Ms. Joan Burton

(01/02/1949 - )

Profession: Accountant and Chartered Accountant
Party: Labour Party (Website / Labour Party members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Dublin West
  • Period: 2016
  • Party: Labour Party
  • Committee Membership:
    • 21 July 2016: Joint Committee on Education and Skills
    • 21 July 2016: Select Committee on Budgetary Oversight
    • 05 May 2016: Select Committee on Arrangements for Budgetary Scrutiny
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Dublin West
  • Period: 2011-2016
  • Party: Labour Party
  • Offices Held:
    • 04 July 2014: Tánaiste
    • 09 March 2011: Minister for Social Protection
Address

Constituency Office Telephone (01) 6184006. Fax: (01) 7043869.
T: (01) 6184006
E: joan.burton@oireachtas.ie
W: http://www.joanburton.ie
facebook twitter

Details

27th Dáil - Minister of State at the Department of Social Welfare [14 January 1993 to 17 November 1994 (resigned)]
Minister of State at the Department of Foreign Affairs [20 December 1994 to 26 June 1997]
Defeated in the Dáil election of 1997
Leader of The Labour Party [4 July 2014 ---]