Home > Members Directory > Dáil > 32nd > Dublin Central

Switch to Seanad

Dáil Éireann Members' Directory

Search Members

within Dáil

Mr. Paschal Donohoe

Mr. Paschal Donohoe

Profession: Public Representative.
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Dublin Central
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 14 June 2017: Minister for Finance and Public Expenditure and Reform
    • 06 May 2016 - 14 June 2017: Minister for Public Expenditure and Reform
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Dublin Central
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 11 July 2014: Minister for Transport, Tourism and Sport
    • 12 July 2013 - 11 July 2014: Minister of State at the Department of the Taoiseach and Minister of State at the Department of Foreign Affairs and Trade with responsibility for European Affairs
Address

Constituency Office -
344 North Circular Road
Phibsborough
Dublin 7

T: (01) 6183689
E: paschal.donohoe@oireachtas.ie
W: http://paschaldonohoe.ie
facebook twitter

Details

Senator Donohoe vacated his seat in the 23rd Seanad on his election to the 31st Dáil held on 25 February 2011. 31st Dáil - Vice Chairman of European Union Affairs Committee