Home > Members Directory > Dáil > 32nd > Dublin Mid West

Switch to Seanad

Dáil Éireann Members' Directory

Search Members

within Dáil

Ms. Frances Fitzgerald

Ms. Frances Fitzgerald

(01/08/1950 - )

Profession: Full-Time Public Representative, formerly Social Worker, co-author
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Dublin Mid West
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 14 June 2017: Tánaiste and Minister for Enterprise and Innovation
    • 06 May 2016 - 14 June 2017: Tánaiste and Minister for Justice and Equality
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Dublin Mid West
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 08 May 2014: Minister for Justice and Equality
    • 14 April 2011 - 08 May 2014: Minister for Children and Youth Affairs
Address

Constituency Office
9 Main Street Clondalkin Dublin 22
12 Main Street Lucan Co Dublin
01 457 7712
T: (01) 6183771
E: frances.fitzgerald@oireachtas.ie
W: http://www.francesfitzgerald.ie
facebook twitter

Details

Senator Fitzgerald vacated her seat in the 23rd Seanad on her election to the 31st Dáil held on 25 February 2011