Switch to Seanad

Dáil Éireann Members' Directory

Search Members

within Dáil

Mr. Willie Penrose

Mr. Willie Penrose

(01/08/1956 - )

Profession: Barrister-at-Law
Party: Labour Party (Website / Labour Party members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Longford -Westmeath
  • Period: 2016
  • Party: Labour Party
  • Committee Membership:
    • 21 July 2016: Joint Committee on Agriculture, Food and the Marine
    • 16 June 2016: ‌‌‌‌Select Committee on Members' Interests of Dáil Éireann
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Longford -Westmeath
  • Period: 2011-2016
  • Party: Labour Party
  • Offices Held:
    • 09 March 2011 - 15 November 2011: Minister of State attending the Government and Minister of State ata the Department of the Environment, Heritage and Local Government
         Resigned as Minister of State and Labour Whip on 15 November 2011
Address

Constituency Office -
Convent Lane
Bishop Gate Street
Mullingar
Co. Westmeath
Tel: 044 93 43987
Fax 044 93 4396
T: (01) 6183734
E: willie.penrose@oireachtas.ie
W: http://www.labour.ie/williepenrose
twitter

Details

29th Dáil - Chairman of the Joint Committee on Social and Family Affairs [7 November 2002 to 29 April 2007]