Home > Members Directory > Dáil > 32nd > Fine Gael

Switch to Seanad

Dáil Éireann Members' Directory

Search Members

within Dáil

Ms. Maria Bailey

Ms. Maria Bailey

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Dún Laoghaire
  • Period: 2016
  • Committee Membership:
    • 16 June 2016: ‌‌‌‌Select Committee on Members' Interests of Dáil Éireann
    • 01 June 2016: Standing Order 112 Select Committee of Dáil Éireann
    • 21 July 2016: Joint Committee on Housing, Planning, Community and Local Government Chair
    • 21 July 2016: Joint Committee on Social Protection
Address

Leinster House Kildare Street Dublin 2
T: 01 - 6183139
E: maria.bailey@oireachtas.ie
facebook twitter



Mr. Pat Breen

Mr. Pat Breen

(21/03/1957 - )

Profession: Farmer, Former architectural technician.
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Committee Membership:
    • 01 June 2016: Standing Order 112 Select Committee of Dáil Éireann
Address

Constituency Office -
Parkview House
Lr. Market St Car Park
Ennis
Telephone: 065 6868466

T: (01) 6184224
E: pat.breen@oireachtas.ie
W: http://www.patbreen.ie
facebook linked in twitter you tube

Details

Committee on Foreign Affairs and Trade - Chairman



Mr. Colm Brophy

Mr. Colm Brophy

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Dublin South-West
  • Period: 2016
  • Committee Membership:
    • 21 July 2016: Select Committee on Budgetary Oversight
    • 21 July 2016: Joint Committee on European Union Affairs
    • 21 July 2016: Joint Committee on Justice and Equality
    • 01 June 2016: Standing Order 112 Select Committee of Dáil Éireann
    • 14 April 2016 - 17 June 2016: Committee on Housing and Homelessness
Address

Leinster House Kildare Street Dublin 2
T: 01 - 6183196
E: colm.brophy@oireachtas.ie
facebook twitter



Mr. Richard Bruton

Mr. Richard Bruton

(15/03/1953 - )

Profession: Full-Time Public Representative, formerly Economist
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Dublin Bay North
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 06 May 2016: Minister for Education and Skills
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Dublin North Central
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 09 March 2011: Minister for Jobs, Enterprise and Innovation
Address

Constituency Office: Tel: 01 8892167
T: (01) 6183103
E: richard.bruton@oireachtas.ie
W: http://richardbruton.ie
facebook linked in twitter you tube

Details

25th Dáil - Minister of State at the Department of Industry and Commerce [23 September 1986 to 1987]
27th Dáil - Minister for Enterprise and Employment [15 December 1994 to 26 June 1997].



Mr. Peter Burke

Mr. Peter Burke

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Longford -Westmeath
  • Period: 2016
  • Committee Membership:
    • 16 June 2016: Committee of Public Accounts
    • 21 July 2016: Joint Committee on Finance, Public Expenditure and Reform, and Taoiseach
Address

Leinster House Kildare Street Dublin 2
T: (01) 6183070
E: peter.burke@oireachtas.ie



Ms. Catherine Byrne

Ms. Catherine Byrne

(26/02/1956 - )

Profession: Public Representative
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
Address

Constituency Office - 5A Tyrconnell Road
Inchicore
Dublin 8 Telephone: 01-4735080/01-4735087 Fax: 01-4735112
T: (01) 6183083
E: catherine.byrne@oireachtas.ie
W: finegael.ie/our-people/tds/catherine-byrne
facebook twitter



Mr. Ciaran Cannon

Mr. Ciaran Cannon

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Galway East
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Committee Membership:
    • 21 July 2016: Joint Committee on Education and Skills
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Galway East
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 10 March 2011 - 15 July 2014: Minister of State at the Department of Education and Skills
Address

Constituency Office - Unit 1
Bride Street
Loughrea
Co. Galway - Telephone: 091-880790
T: (01) 6183185
E: ciaran.cannon@oireachtas.ie
W: finegael.ie/our-people/tds/ciaran-cannon
facebook twitter

Details

Progressive Democrats Party Leader [17 April 2008 to 23 March 2009
Fine Gael party [24 March 2009--].
Vacated his seat in the 23rd Seanad on his election to the 31st Dáil held on 25 February 2011



Mr. Joe Carey

Mr. Joe Carey

(24/06/1975 - )

Profession: Full time Public Representative
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Committee Membership:
    • 21 July 2016: Committee on the Implementation of the Good Friday Agreement
    • 21 July 2016: Joint Committee on Social Protection
Address

Constituency Office - Francis Street
Ennis
Co. Clare
Tel: 065 689 1199
T: (01) 6183337
E: joe.carey@oireachtas.ie
W: http://www.joecarey.ie
facebook twitter



Ms. Marcella Corcoran Kennedy

Ms. Marcella Corcoran Kennedy

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
Address

Constituency Office :
5 The Courtyard
Emmet Street
Birr
Co Offaly Tel: 057 91 25825 Fax: 057 91 22865
T: (01) 6184075
E: marcella.corcorankennedy@oireachtas.ie
W: http://www.corcorankennedy.ie
facebook linked in twitter



Mr. Simon Coveney

Mr. Simon Coveney

(16/06/1972 - )

Profession: Public Representative ,Formerly Farmer and Sailing Instructor
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Cork South-Central
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 14 June 2017: Minister for Foreign Affairs and Trade with responsibility for Brexit
    • 06 May 2016 - 14 June 2017: Minister for Housing, Planning and Local Government
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Cork South-Central
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 11 July 2014: Minister for Defence
    • 09 March 2011: Minister for Agriculture, Food and the Marine
Address

Constituency Office
- Main Street
Carrigaline
Co. Cork Telephone: 021-4374200 Fax: 021-4374862
T: (01) 6183753
E: simon.coveney@oireachtas.ie
W: finegael.ie/our-people/ministers/simon-coveney
facebook linked in twitter

Details

28th Dáil - Elected at a by-election 23 October 1998
Assistant Chief Whip and Secretary of Fine Gael Parliamentary Party from [1998 to June 2002]
M.E.P. 11 June 2004



Mr. Michael Creed

Mr. Michael Creed

(29/06/1963 - )

Profession: Full-Time Public Representative, formerly Farmer and Businessman
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Cork North-West
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 06 May 2016: Minister for Agriculture, Food and the Marine
Address

Constituency Office
95 Railway View
Macroom
Co. Cork
Telephone: 026-41835
Fax: 026-41895
T: (01) 6183525
E: michael.creed@oireachtas.ie
W: http://michaelcreedfg.wordpress.com
facebook twitter

Details

27th Dail - Chairman of the Small Business and Services Committee [23 march 1995 to 15 May 1997].



Mr. Jim Daly

Mr. Jim Daly

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Cork South-West
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Committee Membership:
    • 21 July 2016: Joint Committee on Education and Skills
    • 09 June 2016: Business Committee
    • 21 July 2016: Joint Committee on Children and Youth Affairs Chairman
    • 16 June 2016: Committee on Procedure (Dáil)
Address

Constituency Office - Bandon
No. 7 South Main Street
Bandon
West Cork 023 8843868
Constituency Office - Clonakilty
Fernhill Road
Clonakilty
West Cork 023 8858770
T: (01) 6183886
E: jim.daly@oireachtas.ie
W: http://jimdaly.ie
facebook linked in twitter



Mr. John Deasy

Mr. John Deasy

(08/10/1967 - )

Profession: Former US Congressional Aide.
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
Address

Constituency Office -
35 O'Connell Street
Dungarvan
Co Waterford Tel: 058-43003
Market Street
Tramore
Co Waterford Tel: 051-330422
T: (01) 6183596
E: john.deasy@oireachtas.ie
W: http://www.johndeasytd.com
twitter

Details

29th Dáil - Chairman of the European Affairs Committee [20/10/2004 to 29 April 2007]



Mr. Patrick Deering

Mr. Patrick Deering

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Carlow-Kilkenny
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Committee Membership:
    • 21 July 2016: Joint Committee on Agriculture, Food and the Marine Chairman
Address

Constituency Office -
16 Old Dublin Road
Carlow
Tel : 059 9173446 - Mob: 087 9470736 - Fax : 059 9164680
T: (01) 6184235
E: pat.deering@oireachtas.ie
W: http://patdeering.ie
facebook twitter

Details

Committee on Agriculture
Food and the Marine - Vice Chairman



Ms. Regina Doherty

Ms. Regina Doherty

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Meath East
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 14 June 2017: Minister for Employment and Social Protection
    • 06 May 2016 - 14 June 2017: Government Chief Whip and Minister of State at the Department of the Taoiseach
  • Committee Membership:
    • 09 June 2016: Business Committee
    • 16 June 2016: Committee on Procedure (Dáil)
    • 16 June 2016: Sub-Committee on Dáil Reform
Address

Constituency Office -
Unit 2
Main Street
Ratoath
Co. Meath
Tel: 087 655 6539 / 01 8257204
T: (01) 6183573
E: regina.doherty@oireachtas.ie
W: http://reginadoherty.blogspot.ie
facebook linked in twitter



Mr. Paschal Donohoe

Mr. Paschal Donohoe

Profession: Public Representative.
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Dublin Central
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 14 June 2017: Minister for Finance and Public Expenditure and Reform
    • 06 May 2016 - 14 June 2017: Minister for Public Expenditure and Reform
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Dublin Central
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 11 July 2014: Minister for Transport, Tourism and Sport
    • 12 July 2013 - 11 July 2014: Minister of State at the Department of the Taoiseach and Minister of State at the Department of Foreign Affairs and Trade with responsibility for European Affairs
Address

Constituency Office -
344 North Circular Road
Phibsborough
Dublin 7

T: (01) 6183689
E: paschal.donohoe@oireachtas.ie
W: http://paschaldonohoe.ie
facebook twitter

Details

Senator Donohoe vacated his seat in the 23rd Seanad on his election to the 31st Dáil held on 25 February 2011. 31st Dáil - Vice Chairman of European Union Affairs Committee



Mr. Andrew Doyle

Mr. Andrew Doyle

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
Address

Constituency office -
2a The Lower Mall
Wicklow Town
Co. Wicklow. Ph: 0404 66622
T: (01) 6183611
E: andrew.doyle@oireachtas.ie
W: http://www.andrewdoyle.ie
facebook linked in twitter you tube

Details

In the 31st Dáil
he was chairman of the Committee on Agriculture
Food and the Marine



Mr. Bernard Durkan

Mr. Bernard Durkan

(26/03/1945 - )

Profession: Full-Time Public Representative, formerly Agricultural Contractor and Farmer
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Kildare North
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Committee Membership:
    • 21 July 2016: Joint Committee on European Union Affairs
    • 21 July 2016: Joint Committee on Health
    • 14 April 2016 - 17 June 2016: Committee on Housing and Homelessness
Address

Timard
Maynooth
Co. Kildare
T: (01) 6183732
E: bernard.durkan@oireachtas.ie
W: finegael.ie/our-people/tds/bernard-durkan
facebook twitter

Details

He was defeated in the 1982 February Dáil election
27th Dáil - Minister of State at the Department of Social Welfare [20 December 1994 to 26 June 1997]
28th Dáil - Chairman of Foreign Affairs Committee [10 December 1997]
29th Dáil - Fine Gael Chief Whip [June 2002 - October 2004]
31st Dáil - Vice Chairman of Foreign Affairs and Trade Committee



Mr. Damien English

Mr. Damien English

(21/02/1978 - )

Profession: Full-time Public Representative.
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Meath West
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 15 July 2014: Minister of State at the Department of Education and Skills and the Department of Jobs, Enterprise and Innovation with special responsibility for skills, research and innovation
Address

Constituency Office -
20 Watergate Street
Navan
Co. Meath
Phone: 046 9071667
T: (01) 6184012
E: damien.english@oireachtas.ie
W: http://www.damienenglish.ie
twitter

Details

31st Dáil - Chairman of Jobs
Enterprise and Innovation Committee



Mr. Alan Farrell

Mr. Alan Farrell

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Dublin Fingal
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Committee Membership:
    • 16 June 2016: Committee of Public Accounts
    • 21 July 2016: Joint Committee on Justice and Equality
Address

Constituency Office
First Floor
6 Townyard Lane
Malahide
Co. Dublin
T: (01) 6184008
E: alan.farrell@oireachtas.ie
W: http://alanfarrell.ie
facebook linked in twitter you tube



Ms. Frances Fitzgerald

Ms. Frances Fitzgerald

(01/08/1950 - )

Profession: Full-Time Public Representative, formerly Social Worker, co-author
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Dublin Mid West
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 14 June 2017: Tánaiste and Minister for Enterprise and Innovation
    • 06 May 2016 - 14 June 2017: Tánaiste and Minister for Justice and Equality
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Dublin Mid West
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 08 May 2014: Minister for Justice and Equality
    • 14 April 2011 - 08 May 2014: Minister for Children and Youth Affairs
Address

Constituency Office
9 Main Street Clondalkin Dublin 22
12 Main Street Lucan Co Dublin
01 457 7712
T: (01) 6183771
E: frances.fitzgerald@oireachtas.ie
W: http://www.francesfitzgerald.ie
facebook twitter

Details

Senator Fitzgerald vacated her seat in the 23rd Seanad on her election to the 31st Dáil held on 25 February 2011



Mr. Peter Fitzpatrick

Mr. Peter Fitzpatrick

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Louth
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Committee Membership:
    • 01 June 2016: Standing Order 112 Select Committee of Dáil Éireann
    • 21 July 2016: Joint Committee on Social Protection
    • 21 July 2016: Joint Committee on Transport, Tourism and Sport
Address

Constituency Office -
2 Court House Square
Dundalk
Co. Louth Telephone: 042-9330100
T: (01) 6183563
E: peterm.fitzpatrick@oireachtas.ie
W: http://petermfitzpatrick.wordpress.com
facebook twitter



Mr. Charles Flanagan

Mr. Charles Flanagan

(01/11/1956 - )

Profession: Public Representative, Solicitor
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Laois
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 14 June 2017: Minister for Justice and Equality
    • 06 May 2016 - 14 June 2017: Minister for Foreign Affairs and Trade
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Laoighis-Offaly
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 11 July 2014: Minister for Foreign Affairs
    • 08 May 2014 - 11 July 2014: Minister for Children and Youth Affairs
Address

Constituency Office -
Lismard Court
Portlaoise
Co. Laois Telephone: 057-8620232
T: (01) 6183625
E: charles.flanagan@oireachtas.ie
W: finegael.ie/our-people/tds/charles-flanagan/index.xml
facebook twitter

Details

27th Dáil - Chairman of the Legislation and Security Committee [23 March 1995 to 15 May 1997]
28th Dáil - Vice-Chairman of British-Irish Inter-Parliamentary Body [1 November 1997 to 25 June 2000]



Mr. Brendan Griffin

Mr. Brendan Griffin

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Kerry
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Committee Membership:
    • 21 July 2016: Joint Committee on Social Protection
    • 21 July 2016: Joint Committee on Transport, Tourism and Sport Chairman
Address

Constituency Office -
Tel (066) 97 95 666
T: (01) 6184480
E: brendan.griffin@oireachtas.ie
W: http://brendangriffin.ie
facebook twitter



Mr. Simon Harris

Mr. Simon Harris

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Wicklow
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 06 May 2016: Minister for Health
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Wicklow
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 15 July 2014: Minister of State at the Department of Finance, the Department of Public Expenditure and Reform and the Department of the Taoiseach with special responsibility for the Office of Public Works, public procurement and international banking, including the IFSC clearing house group
Address

Constituency Office -
Office Unit 4
Market Court
Main Street
Bray
Co Wicklow
Tel: 01 2813727
T: (01) 6183805
E: simon.harris@oireachtas.ie
W: http://www.simonharris.ie
facebook linked in twitter you tube



Mr. Martin Heydon

Mr. Martin Heydon

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Kildare South
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Committee Membership:
    • 21 July 2016: Joint Committee on Petitions
Address

Constituency Office -
Moorefield Road
Newbridge
Co. Kildare
Telephone: 045-487624
T: (01) 6183017
E: martin.heydon@oireachtas.ie
W: http://www.martinheydon.com
facebook linked in twitter you tube



Ms. Heather Humphreys

Ms. Heather Humphreys

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Cavan-Monaghan
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 14 June 2017: Minister for Arts, Heritage and Gaeltacht
    • 06 May 2016 - 14 June 2017: Minister for Arts, Heritage, Regional, Rural and Gaeltacht Affairs
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Cavan-Monaghan
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 11 July 2014: Minister for Arts, Heritage and Gaeltacht
Address

Constituency Office Unit 2
Mall Road
Co.Monaghan
Ireland. Tel: 047-71911 Fax: 047-71912
T: (01) 6183408
E: heather.humphreys@oireachtas.ie
W: http://www.heatherhumphreys.ie



Mr. Paul Kehoe

Mr. Paul Kehoe

(11/01/1973 - )

Profession: Full-time Public Representative and Farmer
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Wexford
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 14 June 2017: Minister of State at the Department of the Taoiseach and the Department of Defence with special responsibility for Defence
    • 06 May 2016 - 14 June 2017: Minister of State for Defence
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Wexford
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 09 March 2011: Government Chief Whip and Minister of State at the Department of the Taoiseach and Minister of State at the Department of Defence
Address

Constituency Office -
7 Weafer Street
Enniscorthy
Co. Wexford
Tel: (053) 9243558
Fax: (053) 9239562
T: (01) 6184473
E: paul.kehoe@oireachtas.ie
W: http://www.paulkehoe.com
facebook twitter



Mr. Enda Kenny

(24/04/1951 - )

Profession: Teacher
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Mayo
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 06 May 2016 - 13 June 2017: Taoiseach and Minister for Defence
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Mayo
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 09 March 2011: Taoiseach
  • House: 30th Dáil
  • Constituency: Mayo
  • Period: 2007-2011
  • Party: Fine_Gael
  • House: 29th Dáil
  • Constituency: Mayo
  • Period: 2002-2007
  • Party: Fine_Gael
  • House: 28th Dáil
  • Constituency: Mayo
  • Period: 1997-2002
  • Party: Fine_Gael
Address

Constituency Office
Tucker Street
Castlebar
Co Mayo
Telephone: 094-9025600 Fax: 094-9026554
T: (01) 6183831
E: enda.kenny@oireachtas.ie
W: finegael.ie/our-people/taoiseach/enda-kenny/index.xml
facebook twitter

Details


20th Dail - Elected at a by-election 12 November 1975
24th Dáil - Minister of State at the Department of Education and at the Department of Labour [13 February 1986 to March 1987]
27th Dáil - Minister for Tourism and Trade [15 December 1994 to 26 June 1997]
Fine Geal Chief Whip [1992 to 1994]
29th Dáil - Leader of the Fine Gael Party [June 2002- ]



Mr. Seán Kyne

Mr. Seán Kyne

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
Address

Constituency Offices -
Spiddal Road Moycullen Co. Galway
Woodquay Court Woodquay Galway
Telephone: 091 868 111 Mobile: 087 613 7372
T: (01) 6184426
E: sean.kyne@oireachtas.ie
W: http://seankyne.ie
facebook twitter



Ms. Josepha Madigan

Ms. Josepha Madigan

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Dublin Rathdown
  • Period: 2016
  • Committee Membership:
    • 16 June 2016: Committee of Public Accounts
    • 21 July 2016: Joint Committee on Children and Youth Affairs
    • 01 June 2016: Committee on the Future of Healthcare
    • 16 June 2016: Committee on Procedure (Dáil)
Address

Leinster House Kildare Street Dublin 2
T: (01) 6183252
E: josepha.madigan@oireachtas.ie



Ms. Helen McEntee

Ms. Helen McEntee

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
Address

Constituency Office -
Cannon St
Kells
Co Meath
Telephone: 046 9252955
Fax: 046 9293519
T: (01) 6183253
E: helen.mcentee@oireachtas.ie
W: finegael.ie/our-people/tds/helen-mcentee
twitter

Details

Elected on 28 March 2013 at a byelection held following the death of her father Shane McEntee.



Mr. Joe McHugh

Mr. Joe McHugh

(16/07/1971 - )

Profession: Public Representative, formerly Teacher and Community Development Worker
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Donegal
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 14 June 2017: Government Chief Whip and Minister of State at the Department of Culture with responsibility for Gaeilge, Gaeltacht and the Islands
    • 06 May 2017 - 14 June 2017: Minister of State for the Diaspora and Overseas Development Aid
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Donegal North-East
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 15 July 2014: Minister of State at the Department of Arts, Heritage and the Gaeltacht and the Department of Communications, Energy and Natural Resources with special responsibility for Gaeltacht affairs and natural resources
Address

Constituency Office -
Lower Main Street
Letterkenny
Co. Donegal
Telephone: 074-9164787
Fax: 074-9164786
T: (01) 6184242
E: joe.mchugh@oireachtas.ie
W: finegael.ie/our-people/ministers/joe-mchugh
facebook twitter

Details

Born in Letterkenny
Co. Donegal. 31st Dáil Chairperson of Committee on the Implementation of the Good Friday Agreement



Mr. Tony McLoughlin

Mr. Tony McLoughlin

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Sligo-Leitrim
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Committee Membership:
    • 21 July 2016: Joint Committee on Foreign Affairs and Trade, and Defence
    • 21 July 2016: Committee on the Implementation of the Good Friday Agreement
Address

Constituency Office -
48 John Street
Co. Sligo
Tel: 071-9110011
Main Street
Manorhamilton
Co. Leitrim
Tel: 071-9856626
T: (01) 6183537
E: tony.mcloughlin@oireachtas.ie
W: http://www.tonymcloughlintd.ie
facebook twitter



Ms. Mary Mitchell O'Connor

Ms. Mary Mitchell O'Connor

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Dún Laoghaire
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 14 June 2017: Minister of State at the Department of Education with special responsibility for Higher Education
    • 06 May 2016 - 14 June 2017: Minister for Jobs, Enterprise and Innovation
Address

Constituency Office -
Telephone: 01-6312219
T: (01) 6183302
E: mary.mitchelloconnor@oireachtas.ie
W: http://www.marymitchelloconnor.ie
facebook linked in twitter



Mr. Dara Murphy

Mr. Dara Murphy

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Cork North-Central
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 15 July 2014: Minister of State at the Department of the Taoiseach and the Department of Foreign Affairs and Trade with special responsibility for European affairs and data protection
Address

Constituency Office -
Camden House
Camden Quay
Cork
Telephone: 021-4559353
T: (01) 6183862
E: dara.murphy@oireachtas.ie
W: finegael.ie/our-people/ministers/dara-murphy
facebook twitter



Mr. Eoghan Murphy

Mr. Eoghan Murphy

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Dublin Bay South
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 14 June 2017: Minister for Housing, Planning and Local Government
    • 06 May 2017 - 14 June 2017: Minister of State for Financial Services, eGovernment and Public Procurement
  • Committee Membership:
    • 16 June 2016: Sub-Committee on Dáil Reform
Address

Constituency Office -
Ranelagh Road
Ranelagh
Dublin 6
T: 01 6183324
E: eoghan.murphy@oireachtas.ie
W: http://www.eoghanmurphy.ie
facebook linked in twitter you tube



Ms. Hildegarde Naughton

Ms. Hildegarde Naughton

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Galway West
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Committee Membership:
    • 01 June 2016: Committee on the Future of Healthcare
    • 05 May 2016: Select Committee on Arrangements for Budgetary Scrutiny
    • 21 July 2016: Joint Committee on Communications, Climate Action and Environment Chair
Address

Constituency Office: Woodquay Court
Woodquay
Galway
H91WR6D Telephone: 091 569 677

T: (01) 6183198
E: hildegarde.naughton@oireachtas.ie
W: http://www.hildegarde.ie
facebook twitter

Details

Nominated to Seanad Éireann on 19 July 2013 by the Taoiseach



Mr. Tom Neville

Mr. Tom Neville

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Limerick County
  • Period: 2016
  • Committee Membership:
    • 21 July 2016: Joint Committee on Jobs, Enterprise and Innovation
Address

Leinster House Kildare Street Dublin 2
T: (01) 6183356
E: tom.neville@oireachtas.ie



Mr. Michael Noonan

Mr. Michael Noonan

(21/05/1943 - )

Profession: Teacher
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Limerick City
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 06 May 2016 - 14 June 2017: Minister for Finance
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Limerick City
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 09 March 2011: Minister for Finance
Address

Constituency Office Telephone: 061-229350
T: (01) 6183125
E: michael.noonan@oireachtas.ie
W: finegael.ie/our-people/ministers/michael-noonan

Details

24th Dáil - Minister for Justice [14 December 1982 to 14 February 1986]
Minister for Industry and Commerce [14 February 1986 to 10 March 1987]
Minister for Energy [20 January 1987 to 10 March 1987]
26th Dáil - Minister of State at the Department of the Marine [19 July 1989 to 11 February 1992]
27th Dáil - Minister for Health [15 December 1994 to 26 June 1997]
28th Dáil - He was the Leader of the Fine Gael Party [Febuary 2001-May 2002]
29th Dáil - Chairman of the Committee of Public Accounts from [21 October 2004 - 29 April 2007]
Minister for Finance [09 March 2011 - ]



Ms. Kate O'Connell

Ms. Kate O'Connell

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Dublin Bay South
  • Period: 2016
  • Committee Membership:
    • 21 July 2016: Select Committee on Budgetary Oversight
    • 01 June 2016: Committee on the Future of Healthcare
    • 21 July 2016: Joint Committee on Health
Address

Leinster House Kildare Street Dublin 2
T: (01) 6183286
E: kate.oconnell@oireachtas.ie



Mr. Patrick O'Donovan

Mr. Patrick O'Donovan

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
Address

Constituency Offices -
24 Maiden Street
Newcastle West
Co. Limerick V42 HY22
Phone: 069-77998
Sarsfield Street
Kilmallock
Co. Limerick V35 NT35
Phone: 063-98855
T: (01) 6183610
E: patrick.odonovan@oireachtas.ie
W: http://www.patrickodonovan.ie
facebook twitter



Mr. Fergus O'Dowd

Mr. Fergus O'Dowd

Profession: Full-Time Public Representative, Formerly Teacher
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Louth
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Committee Membership:
    • 21 July 2016: Joint Committee on Housing, Planning, Community and Local Government
    • 14 April 2016 - 17 June 2016: Committee on Housing and Homelessness
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Louth
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 10 March 2011 - 15 July 2014: Minister of State at the Department of Communications, Energy and Natural Resources; and Minister of State at the Department of the Environment, Community and Local Government
Address

Constituency Office -
Unit 1
Jameson House
Bachelor's Lane
Drogheda
Co. Louth
Telephone: 041-9842275
T: (01) 6183078
E: fergus.odowd@oireachtas.ie
W: finegael.ie/our-people/tds/louth/fergus-odowd
facebook twitter



Mr. John Paul Phelan

Mr. John Paul Phelan

(27/09/1978 - )

Profession: Full time Public Representative
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Carlow-Kilkenny
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Committee Membership:
    • 21 July 2016: Select Committee on Budgetary Oversight Chairman
    • 05 May 2016: Select Committee on Arrangements for Budgetary Scrutiny Chairman
    • 21 July 2016: Joint Committee on Petitions
Address

Constituency Office -
25 Market Street
Thomastown
Co. Kilkenny
Telephone: 056-7793210 Fax: 056-7793211

T: (01) 6184202
E: johnpaul.phelan@oireachtas.ie
W: finegael.ie/our-people/tds/john-paul-phelan
facebook linked in twitter



Mr. Michael Ring

Mr. Michael Ring

(24/12/1953 - )

Profession: Full_Time Public Representative, Formerly Auctioneer
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Mayo
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 14 June 2017: Minister for Community and Rural Affairs
    • 06 May 2016 - 14 June 2017: Minister of State for Regional Economic Development
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Mayo
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 10 March 2011: Minister of State at the Department of Transport, Tourism and Sport
  • House: 30th Dáil
  • Constituency: Mayo
  • Period: 2007-2011
  • Party: Fine_Gael
  • House: 29th Dáil
  • Constituency: Mayo
  • Period: 2002-2007
  • Party: Fine_Gael
  • House: 28th Dáil
  • Constituency: Mayo
  • Period: 1997-2002
  • Party: Fine_Gael
Address

Constituency Office -
Quay Street
Westport
Co. Mayo
Telephone: 098-25734/098-27012
Fax: 098-27644

T: (01) 6184367
E: michael.ring@oireachtas.ie
W: finegael.ie/our-people/ministers/michael-ring

Details

Elected to the Dáil in a by-election 9 June 1994.



Mr. Noel Rock

Mr. Noel Rock

Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Dublin North-West
  • Period: 2016
  • Committee Membership:
    • 16 June 2016: Committee of Public Accounts
    • 21 July 2016: Joint Committee on Jobs, Enterprise and Innovation
    • 05 May 2016: Select Committee on Arrangements for Budgetary Scrutiny
Address

Leinster House Kildare Street Dublin 2
T: (01) 6183291
E: noel@noelrock.ie
W: http://www.noelrock.ie
facebook twitter



Mr. David Stanton

Mr. David Stanton

(15/02/1957 - )

Profession: Public Representative formerly Teacher and Career Guidance Counsellor
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Cork East
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Committee Membership:
    • 16 June 2016: Sub-Committee on Dáil Reform
Address

Constituency Office -
29 St Mary's Road
Midleton
Co. Cork
Tel: 021 4632867 Fax: 021 4621133

T: (01) 6183181
E: david.stanton@oireachtas.ie
W: http://stanton.ie
facebook linked in twitter

Details

31st Dáil - Chairman of Justice
Defence and Equality Committee



Dr. Leo Varadkar

Dr. Leo Varadkar

(18/01/1979 - )

Profession: General Practitioner
Party: Fine Gael (Website / Fine Gael members of the 32nd Dáil)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Dublin West
  • Period: 2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 14 June 2017: Taoiseach and Minister for Defence
    • 06 May 2016 - 14 June 2017: Minister for Social Protection
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Dublin West
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael
  • Offices Held:
    • 11 July 2014: Minister for Health
    • 09 March 2011 - 11 July 2014: Minister for Transport, Tourism and Sport
Address

Constituency Office -
37A Main Street
Ongar
Dublin 15
Tel: 01-6403133 01-6354255
Fax: 01-6403155

T: (01) 6182031
E: leo.varadkar@oireachtas.ie
W: http://leovaradkar.ie
facebook twitter