Home > Members Directory > Dáil > 4th > Clare

Switch to Seanad

Dáil Éireann Members' Directory

Search Members

within Dáil

Find my Constituency

Address Lookup     or  


Mr. Hogan Patrick

Mr. Hogan Patrick

(01/01/1886 - 24/01/1969)

Profession: Barrister and Author
Party: The Labour Party (The Labour Party members of the 4th Dáil)
  • House: 18th Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 1965-1969
  • Party: Ceann Comhairle
  • House: 17th Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 1961-1965
  • Party: Ceann Comhairle
  • House: 16th Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 1957-1961
  • Party: Ceann Comhairle
  • House: 15th Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 1954-1957
  • Party: Ceann Comhairle
  • House: 14th Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 1951-1954
  • Party: Ceann Comhairle
  • House: 13th Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 1948-1951
  • Party: The Labour Party
  • House: 11th Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 1943-1944
  • Party: The Labour Party
  • House: 9th Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 1937-1938
  • Party: The Labour Party
  • House: 8th Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 1933-1937
  • Party: The Labour Party
  • House: 7th Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 1932-1933
  • Party: The Labour Party
  • House: 6th Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 1927-1932
  • Party: The Labour Party
  • House: 5th Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 1927-1927
  • Party: The Labour Party
  • House: 4th Dáil
  • Constituency: Clare
  • Period: 1923-1927
  • Party: The Labour Party
Details

Born 1886
Defeated in the 1938 Dáil election
Deemed to have vacated his seat in the Seanad on election to Dáil Éireann on 22 June 1943
6th Dáil - Leas-Cheann Comhairle [27 October 1927] resigned [8 March 1928]
7th Dáil - Leas Cheann Comhairle
8th Dáil - Leas Cheann Comhairle
9th Dáil - Leas Cheann Comhairle
Defeated in the 1944 Dáil election
13th Dáil - Leas-Cheann Comhairle
14th Dáil - Ceann Comhairle
15th Dáil - Ceann Comhairle
16th Dáil - Ceann Comhairle
17th Dáil - Ceann Comhairle
18th Dáil - Ceann Comhairle
Resigned as Ceann Comhairle 7 November 1967
Died 24 January 1969