Home > Members Directory > Seanad > 12th > Labour Panel

Switch to Dáil

Seanad Members' Directory

Search Members

within Seanad

Find my Constituency

Address Lookup     or  


Mr. Killilea Mark (Junior)

(05/09/1939 - )

Profession: Farmer
Party: Fianna Fáil (Fianna Fáil members of the 12th Seanad)
Address

Born: Belclare
Co. Galway.

Details

Born 5 September 1939
21st Dail - Minister of State at the Department of Posts and Telegraphs [13 December 1979 to 30 June 1981]
Defeated in the 1982 Dáil election
Defeated in the 1987 Dáil election
Appointed M.E.P (in replacement for Ray McSharry) [25 March 1987] resigned [19 July 1999]
Did not contest the 1987 Seanad election.