Home > Members Directory > Seanad > 12th > Cultural and Educational Panel

Switch to Dáil

Seanad Members' Directory

Search Members

within Seanad

Find my Constituency

Address Lookup     or  


Mr. Yeats Michael B.

(22/08/1921 - 03/01/2007)

Profession: Barrister-at-Law
Party: Cathaoirleach (Cathaoirleach members of the 12th Seanad)
Details

Defeated in the Seanad election of 1954
Cathaoirleach of the Seanad [1969]
Resigned as Cathaoirleach on [1 January 1973]
Resigned Membership of the Seanad on 12 March 1980.