Home > Members Directory > Seanad > 14th > University of Dublin

Switch to Dáil

Seanad Members' Directory

Search Members

within Seanad

Find my Constituency

Address Lookup     or  


Dr. Cruise O'Brien Conor

Dr. Cruise O'Brien Conor

(03/11/1917 - 18/12/2008)

Profession: Professor
Party: Independent (Independent members of the 14th Seanad)
Details

20th Dáil - Minister for Posts and Telegraphs [14 March 1973 to 25 May 1977]
21st Dáil - Defeated in the Dáil election of 1977
Resigned from the Seanad on 13 June 1979
Died