Home > Members Directory > Seanad > 15th > Labour Panel

Switch to Dáil

Seanad Members' Directory

Search Members

within Seanad

Find my Constituency

Address Lookup     or  


Mr. Carey Donal

Mr. Carey Donal

(15/10/1937 - )

Profession: Full-Time Public Representative, formerly Cost Controller
Party: Fine Gael (Fine Gael members of the 15th Seanad)
Details

27th Dáil - Minister of State at the Department of the Taoiseach and Minister of State at the Department of Arts Culture and the Gaeltacht [27 January 1995 to 26 June 1997]
28th Dáil - Chairman of Heritage and the Irish Language Committee [4 December 1997].