Home > Members Database > Seanad > 17th > Industrial and Commercial Panel

Seanad Members Database

Switch to Dáil

Search Members

within Seanad

Mr. Patrick Joseph Reynolds

(25/11/1920 - 27/12/2003)

Profession: General Merchant, Farmer and Auctioneer
Party: Fine Gael (Fine Gael members of the 17th Seanad)
Address

Born:Killellan

Details

Born 25 November 1920
Defeated in the 1969 Dáil election
20th Dáil - Parliamentary Secretary to the Minister for Education
Parliamentary Secretary to the Minister for Public Services [16 December 1976 to 25 May 1977]
Defeated in 1977 Dáil election
Cathaoirleach of the Seanad [23 February 1983]
Did not contest the Seanad election of 1987
Died 27 December 2003