Home > Members Database > Seanad > 17th > Nominated by the Taoiseach

Seanad Members Database

Switch to Dáil

Search Members

within Seanad

Mr. Jimmy Deenihan

Mr. Jimmy Deenihan

(11/09/1952 - )

Profession: Full-Time Public Representative, formerly Teacher
Party: Fine Gael (Fine Gael members of the 17th Seanad)
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Kerry North Limerick West
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael (2011)
  • Offices Held:
    • 11 July 2014: Minister of State at the Department of the Taoiseach and the Department of Foreign Affairs and Trade with special responsibility for the Irish diaspora
    • 09 March 2011 - 11 July 2014: Minister for Arts, Heritage and the Gaeltacht
Address

Finuge
Lixnaw
Co. Kerry
T: (01) 6183352
E: jimmy.deenihan@oireachtas.ie
W: http://www.jimmydeenihan.com

Details

27th Dáil - Minister of State at the Department of Agriculture Food and Forestry [20 December 1994 to 26 June 1997]