Home > Members Database > Seanad > 17th > Nominated by the Taoiseach

Seanad Members Database

Switch to Dáil

Search Members

within Seanad

Mr. Brendan Howlin

Mr. Brendan Howlin

(09/05/1956 - )

Profession: Full-Time Public Representative, formerly Teacher
Party: The Labour Party (The Labour Party members of the 17th Seanad)
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Wexford
  • Period: 2011-2016
  • Party: The Labour Party (2011)
  • Offices Held:
    • 09 March 2011: Minister for Public Expenditure and Reform
Address

Whiterock Hill
Wexford
T: (01) 6183538
E: brendan.howlin@oireachtas.ie
W: http://www.labour.ie/brendanhowlin

Details

27th Dáil - Minister for Health [12 January 1993 to 17 November 1994 (resigned)]
Minister for the Environment [15 December 1994 to 26 June 1997]
30th Dáil - Leas-Cheann Comhairle [26 June 2007 to ---]