Home > Members Database > Seanad > 18th > Administrative Panel

Seanad Members Database

Switch to Dáil

Search Members

within Seanad

Ms. Mary Wallace

Ms. Mary Wallace

(13/06/1959 - )

Profession: Personnel Executive
Party: Fianna Fáil (Fianna Fáil members of the 18th Seanad)
  • House: 29th Dáil
  • Constituency: Meath
  • Period: 2002-2007
  • Party: Fianna Fáil
  • House: 28th Dáil
  • Constituency: Meath
  • Period: 1997-2002
  • Party: Fianna Fáil
  • House: 27th Dáil
  • Constituency: Meath
  • Period: 1992-1997
  • Party: Fianna Fáil
  • House: 26th Dáil
  • Constituency: Meath
  • Period: 1989-1992
  • Party: Fianna Fáil
Address

Fairyhouse Road
Ratoath
Co. Meath

Details

28th Dáil - Chairperson of the Women's Rights Committee [9 March 1995 to 1997]
Minister of State at the Department of Justice Equality and Law Reform with special responsibilities for Equality and Disabilities [8 July 1997 to 6 June 2002]
Minister of State at the Department of Agriculture and Food with special responsibility for Forestry [14 February 2006 - 14 June 2007]
30th Dáil - Minister of State at the Department of Agriculture Fisheries and Food with special responsibility for Forestry [from 20 June 2007 to 12 May 2008] Minister of State at the Department of Health and Children with special responsibility for health promotion and food safety [13 May 2008 to 21 April 2009]