Home > Members Directory > Seanad > 1922 > Nominated by the President of the Executive Council

Switch to Dáil

Seanad Members' Directory

Search Members

within Seanad

Find my Constituency

Address Lookup     or  


Mrs. Power Jane Wyse

(01/05/1858 - 05/01/1941)

Profession: Shopkeeper, Restaurateur - Founder of the Irish Farm Produce Company, Dublin
Address

21 Henry Street
Dublin 1

Details

Nominated for 12 years in 1922
Elected for 9 years in 1934
Seanad abolished on 29 May 1936
Died 5 January 1941.