Home > Members Directory > Seanad > 1922 > Elected

Switch to Dáil

Seanad Members' Directory

Search Members

within Seanad

Find my Constituency

Address Lookup     or  


Mr. Brown, K.C. Samuel Lombard

( - 14/12/1939)

Profession: Barrister-at -Law
Party: Independent (Independent members of the 1922 Seanad)
Address

63 Merrion Square
Dublin.

Details

Born 1858
Elected at a by-election on 12 December 1923 to fill the vacancy caused by the resignation of Sir Horace Plunkett on 28 November 1923
Defeated in the 1925 election
Elected at a by-election on 10 February 1926 to fill the vacancy caused by the resignation of the Earl of Dunraven
Seanad abolished 29 May 1936
Died 14 December 1939.