Home > Members Directory > Seanad > 1925 > Elected

Switch to Dáil

Seanad Members' Directory

Search Members

within Seanad

Find my Constituency

Address Lookup     or  


Mr. O'Hanlon, Michael F.

(08/09/1890 - 27/02/1967)

Profession: Farmer, Journalist and Company Director
Details

Elected for 12 years in 1925
Elected Leas Chathaoirleach of the Seanad 20 January 1932 to 1934
Seanad abolished on 29 May 1936.