Home > Members Directory > Seanad > 1934 > Independent

Switch to Dáil

Seanad Members' Directory

Search Members

within Seanad

Find my Constituency

Address Lookup     or  


Mr. Foran Thomas

( - 18/03/1951)

Profession: Trade Union Official
Party: Independent (Independent members of the 1934 Seanad)
Details

Elected to Seanad Éireann at a by-election on 28 November 1923 to fill the vacancy caused by the death of Thomas MacPartlin on 20 October 1923
Elected for 12 years in 1925
Seanad abolished on 29 May 1936
Died 18 March 1951



Mr. O'Neill Laurence

( - 26/07/1943)

Profession: Corn Merchant
Party: Independent (Independent members of the 1934 Seanad)
Address

Bridge House
Portmarnock
Co Dublin

Details

Born 1874
Did not contest 1923 Dáil election
Elected to the Seanad at a by-election on 20 June 1929 to fill the vacancy caused by the resignation of the Marquess of Lansdowne (The Earl of Kerry)
Elected for 9 years in 1931
Seanad abolished 29 May 1936
3rd Seanad - Nominated by the Taoiseach on the 2 January 1940
Did not contest the 1943 Seanad election
Former Lord Mayor of Dublin
Died 26 July 1943