Home > Members Directory > Seanad > 20th > Administrative Panel

Switch to Dáil

Seanad Members' Directory

Search Members

within Seanad

Ms. Jan O'Sullivan

Ms. Jan O'Sullivan

(06/12/1950 - )

Profession: Formerly Pre-School teacher and a secondary teacher..
Party: Labour_Party (Labour_Party members of the 20th Seanad)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Limerick City
  • Period: 2016
  • Party: Labour Party
  • Committee Membership:
    • 21 July 2016: Joint Committee on Children and Youth Affairs
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Limerick City
  • Period: 2011-2016
  • Party: Labour Party
  • Offices Held:
    • 11 July 2014: Minister for Education and Skills
    • 10 March 2011 - 11 July 2014: Minister of State at the Department of Environment, Community and Local Government
Address

Constituency Office -
Mechanics Institute
Hartstonge Street
Limerick
Tel: 061 312316 Fax: 061 313707

T: (01) 6183670
E: jan.osullivan@oireachtas.ie
W: http://www.labour.ie/janosullivan
facebook flickr twitter

Details

Elected to the Dáil at a by-election on 11 March 1998
29th Dáil - Vice-Chairperson of the Joint Committee on Education and Science