Home > Members Directory > Seanad > 20th > Agricultural Panel

Switch to Dáil

Seanad Members' Directory

Search Members

within Seanad

Find my Constituency

Address Lookup     or  


Mr. D'Arcy Michael

Mr. D'Arcy Michael

(07/03/1934 - )

Profession: Public Representative, Farmer
Party: Fine Gael (Fine Gael members of the 20th Seanad)
Details

22nd Dáil - Minister of State at the Department of Agriculture
24th Dáil - Minister of State at the Department of Fisheries Forestry and Minister of State at the Department of the Gaeltacht [16 December 1982 to 18 February 1986 - removed from Office]
Defeated in the 1987 Dáil election
28th Dáil - Vice-Chairman of Enterprise and Small Business Committee [4 December 1997]