Home > Members Database > Seanad > 21st > Labour Panel

Seanad Members Database

Switch to Dáil

Search Members

within Seanad

Mr. John Cregan

Mr. John Cregan

(21/05/1961 - )

Profession: Public Representative, Formerly a Telecom Eireann employee.
Party: Fianna Fáil (Fianna Fáil members of the 21st Seanad)
Address

Church Street
Dromcollogher
Co. Limerick

Details

Elected to the Seanad at a by-election on 23 June 1998
29th Dáil - Chairman Joint Committee on Environment and Local Government [14 February 2007 to 29 April 2007]