Home > Members Directory > Seanad > 22nd > Cultural and Educational Panel

Switch to Dáil

Seanad Members' Directory

Search Members

within Seanad

Find my Constituency

Address Lookup     or  

Mr. Brian Hayes

Mr. Brian Hayes

(23/08/1969 - )

Profession: Full-time Public Representative, formerly School Teacher
Party: Fine Gael (Fine Gael members of the 22nd Seanad)
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Dublin South-West
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael (2011)
  • Offices Held:
    • 10 March 2011 - 23 May 2014: Minister of State at the Department of Finance; and Minister of State at the Department of Public Expenditure and Reform

Constituency Office MEP
6 Main Steet
Dublin 4
Telephone: 00353 -1-2096548
W: brianhayesdublin.wordpress.com/contact
facebook flickr twitter


20th Seanad - Nominated by the Taoiseach on the 20 December 1995
28th Dáil - Vice-Chairman of the All Party Committee on Strategic Management Initiative [23 July 1999]. 31st Dáil - Elected to the European Parliament at the election held on Friday 23 May 2014 and ceased to be a member of the Dáil.