Home > Members Directory > Seanad > 22nd > Labour Panel

Switch to Dáil

Seanad Members' Directory

Search Members

within Seanad

Find my Constituency

Address Lookup     or  


Mr. Higgins Jim

Mr. Higgins Jim

(04/05/1945 - )

Profession: Full-Time Public Representative, formerly Post-Primary Teacher
Party: Fine Gael (Fine Gael members of the 22nd Seanad)
  • House: 28th Dáil
  • Constituency: Mayo
  • Period: 1997-2002
  • Party: Fine Gael
Address

Leinster House
Kildare Street
Dublin 2
W: finegael.ie/Representatives/representatives.cfm?TD_Key=41

Details

27th Dáil - Minister of State at the Department of Finance [10 February 1995 to 23 May 1995]
Minister of State at the Department of the Taoiseach and Minister of State at the Department of Defence and Government Chief Whip [24 May 1995 to 26 June 1997]
Fine Gael Chief Whip [1988 to 1990]