Home > Members Directory > Seanad > 22nd > Nominated by the Taoiseach

Switch to Dáil

Seanad Members' Directory

Search Members

within Seanad

Find my Constituency

Address Lookup     or  


Mr. Kenneally Brendan

Mr. Kenneally Brendan

(01/04/1955 - )

Profession: Full-Time Public Representative, Formerly Accountant
Party: Fianna Fáil (Fianna Fáil members of the 22nd Seanad)
Address

Hillside House
Dunmore Road
Waterford

Details

26th Dáil - Minister of State at the Department of Tourism Transport and Communications [13 February 1992 to 12 January 1993]
28th Dáil - Vice-Chairman of the Heritage and the Irish Language Committee [4 December 1997]