Home > Members Directory > Seanad > 23rd > Nominated by the Taoiseach

Switch to Dáil

Seanad Members' Directory

Search Members

within Seanad

Find my Constituency

Address Lookup     or  


Mr. Callely Ivor

Mr. Callely Ivor

(06/05/1958 - )

Profession: Full-Time Public Representative, formerly Representative for Pharmaceutical Firm
Party: Independent (Independent members of the 23rd Seanad)
Address

"Landsdale House"
7 St. Lawrence Road
Clontarf
Dublin 3
W: http://www.ivorcallely.ie

Details

28th Dáil - Chairman of the Enterprise and Small Business Committee [1997 to 2002]
29th Dáil - Minister of State at the Department of Health and Children [18 June 2002 to 29 September 2004]
Minister of State at the Department of Transport [29 September 2004 to 8 December 2005] (Resigned as Minister of State 8 December 2005)
Defeated in the 2007 General Election
Resigned from the Fianna Fáil party 24 August 2010