Home > Members Directory > Seanad > 23rd > Agricultural Panel

Switch to Dáil

Seanad Members' Directory

Search Members

within Seanad

Mr. Alan Kelly

Mr. Alan Kelly

(13/07/1975 - )

Profession: formerly eBusiness co-ordinator with Fáilte Ireland
Party: Labour Party (Website / Labour Party members of the 23rd Seanad)
  • House: 32nd Dáil
  • Constituency: Tipperary
  • Period: 2016
  • Party: Labour Party
  • Committee Membership:
    • 16 June 2016: Committee of Public Accounts Vice-Chairman
    • 01 June 2016: Committee on the Future of Healthcare
    • 21 July 2016: Joint Committee on Health
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Tipperary North
  • Period: 2011-2016
  • Party: Labour Party
  • Offices Held:
    • 11 July 2014: Minister for the Environment, Community and Local Government
    • 10 March 2011 - 11 July 2014: Minister of State at the Department of Transport, Tourism and Sport
Address

No 1 Summerhill
Nenagh
Co Tipperary
Tel: 067 34190
Fax: 067 34011
Limerick Street
Roscrea
Tel:0505 24328
28 Parnell Street
Clonmel
Tel: 052 6127544
T: (01) 6183229
E: alan.kelly@oireachtas.ie
W: http://www.alankelly.ie
facebook linked in twitter