Home > Members Database > Seanad > 23rd > Labour Panel

Seanad Members Database

Switch to Dáil

Search Members

within Seanad

Ms. Frances Fitzgerald

Ms. Frances Fitzgerald

(01/08/1950 - )

Profession: Full-Time Public Representative, formerly Social Worker, co-author
Party: Fine Gael (2011) (Website / Fine Gael (2011) members of the 23rd Seanad)
  • House: 31st Dáil
  • Constituency: Dublin Mid West
  • Period: 2011-2016
  • Party: Fine Gael (2011)
  • Offices Held:
    • 08 May 2014: Minister for Justice and Equality
    • 14 April 2011 - 08 May 2014: Minister for Children and Youth Affairs
Address

Born: Croom
Co. Limerick
Leinster House
Kildare Street
Dublin 2
T: (01) 6183771
E: frances.fitzgerald@oireachtas.ie
W: http://www.francesfitzgerald.ie
twitter

Details

Senator Fitzgerald vacated her seat in the 23rd Seanad on her election to the 31st Dáil held on 25 February 2011