Home > Members Directory > Seanad > 7th > Nominated by the Taoiseach

Switch to Dáil

Seanad Members' Directory

Search Members

within Seanad

Find my Constituency

Address Lookup     or  


Mr. Goulding Seán

Mr. Goulding Seán

( - 15/12/1959)

Profession: Merchant and Company Director
Party: Fianna Fáil (Fianna Fáil members of the 7th Seanad)
Details

Born 1877
Defeated in the Dáil election of 1937
Cathaoirleach of the Seanad [8 September 1943]
Cathaoirleach of the Seanad [18 August 1944]
Leas-Chathaoirleach of the Seanad [2 June 1948]
Did not contest the Seanad election of 1954
Died 15 December 1959